<<< Atpakaļ
Meža likums (Saeimā pieņemts 24.02.00., ar grozījumiem, kas izdarīti līdz 16.12.2010.)
Šis likums regulē mežu ilgtspējīgu apsaimniekošanu, garantējot visiem meža īpašniekiem vienādas tiesības un pienākumus, īpašumtiesību un saimnieciskās darbības neaizskaramību.
Ja normatīvajos aktos nav noteikts citādi, tad pildot pienākumu ievērot meža ugunsdrošības noteikumus, nebojāt meža augsni un meža infrastruktūru, nepiesārņot mežu ar atkritumiem, nekaitēt meža dzīvniekiem un augiem,
- fiziskām personām ir tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties valsts un pašvaldības mežā (valsts meža īpašnieka funkcijas veic valsts a/s Latvijas valsts meži – LVM);
- citā mežā to var ierobežot meža īpašnieks/tiesiskais valdītājs.
Fiziskās personas tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties mežā var būt ierobežotas pēc Valsts meža dienesta vai vides aizsardzības institūcijas ierosinājuma:
- meža ugunsdrošības interesēs,
- meža augu/dzīvnieku aizsardzības interesēs.
Ja fiziskās personas tiesības uzturēties un brīvi pārvietoties mežā ir ierobežotas, meža īpašnieka/tiesiskā valdītāja pienākums ir norobežot attiecīgo teritoriju ar pārskatāmiem brīdinājuma uzrakstiem (ja šī prasība nav izpildīta, ierobežojums nav spēkā).
Gan valsts un pašvaldības, gan privātā mežā meža nekoksnes materiālās vērtības (materiālās vērtības, kas netiek pārdotas kā kokmateriāli vai nav paredzētas enerģijas ieguvei) – savvaļas ogas, augļus, riekstus, sēnes un ārstniecības augus personas var iegūt pēc sava ieskata, ja meža īpašnieks/tiesiskais valdītājs nav noteicis ierobežojumus.
Ja kādai no šīm darbībām ir noteikts ierobežojums, par to jāinformē:
- privātā mežā – norobežojot attiecīgo teritoriju ar pārskatāmiem brīdinājuma uzrakstiem;
- informācija par ierobežojumiem a/s LVM valdījumā esošajos mežos pieejama mežsaimniecībās. Tie noteikti ar LVM direktora rīkojumu, t. sk. par meža nekoksnes materiālo vērtību pārdošanas kārtību.
Saskaņā ar šo rīkojumu iedzīvotājiem, kuri valsts mežos grib iegūt eglīti, meijas, koku zarus, niedres, bērzu sulas u.c dekoratīvus, amatniecībā vai rūpnieciskā pārstrādē izmantojamus materiālus, ir jāslēdz materiālu pirkuma līgums un jāsamaksā rēķins atbilstoši izstrādātajam cenrādim (tas pieejams mežsaimniecībās). No ārstniecības augu drogām šāds pirkuma līgums nepieciešams bērzu pumpuru ieguvei.
Veicot meža nekoksnes materiālu ieguvi, pircējam jāievēro:
- dabā ierādītās to ieguves vietas,
- līgumā norādītie apjomi,
- dabas aizsardzības un pārdevēja rīkojumos apstiprinātās prasības.
Īpaši aizsargājamo sugu augus, sēnes, ķērpjus un to daļas visās attīstības stadijās aizliegts:
- lasīt, noplūkt, izrakt,
- postīt to dzīvotnes,
- ievāktus savvaļā – audzēt, kolekcionēt,
- transportēt, dāvināt, pārdot, mainīt, piedāvāt pārdošanai vai apmaiņai.
Īpaši aizsargājamo sugu indivīdus drīkst iegūt tikai izņēmuma gadījumā, piem.,
- zinātniskās pētniecības un izglītojošos nolūkos, tostarp muzeju vajadzībām,
- sabiedrības veselības un drošības interesēs,
- lai novērstu nopietnu kaitējumu tautsaimniecībai,
ja nav pieņemamas alternatīvas un tas nekaitē attiecīgo populāciju labvēlīgai aizsardzībai to dabiskajā izplatības areālā.
Ierobežoti izmantojamās īpaši aizsargājamās sugas atļauts iegūt limitētā daudzumā normatīvajos aktos noteiktā kārtībā, ja tas nekaitē attiecīgo sugu populācijas saglabāšanai labvēlīgā aizsardzības statusā tās dabiskajā izplatības areālā.
Par sodiem vairāk info meklējiet farmakognozijas lielās prakses mācību materiālos: "2. Drogu sagatavošanas pamatnoteikumi: drogu sagatavošanai piemērotas vietas izvēle; drogu vākšana, pirmapstrāde, žāvēšana, standartizēšana", 28. - 30. lpp.