RSU Farmācijas fakultāte
Galvenie | Gļotvielas | Reģistrācija | Ieeja
Ceturtdiena
2025-07-03
8:40 AM
Sveicināti Viesis | RSS

<<Atpakaļ

Gļotvielas - augu rezerves polisaharīds. Tie ir polisaharīdi, augu šūnas vielmaiņas produkti, kas veido ģļotainus šķīdumus. Sastāvā ietilpst pentozāni un heksozāni. Veido 2 veidu polisaharīdi:

  • homopolisaharīdi
  • heteropolisaharīdi.

Pēc ķīmiskā sastāva tās ir sarežģītas. Pēc ķīmiskās uzbūves līdzīgas gumijvielām, kaut arī ir atšķirības. Var iedalīt grupās:

  • Neitrālās gļotvielas – polisaharīdu molekulas ir veidotas no nepārveidotām monosaharīdu grupām (glikoze, mannoze, arabinoze, galaktoze).
  • Skābās gļotvielas – monosaharīdi + uronskābes.

Īpašības: Cietas, amorfas vielas, hetero- un homopolisaharīdu maisījums. Gļotvielām ir raksturīgi: ūdenī veidot biezus, gļotainus, koloidālus šķīdumus, kas nešķīst spirtā un nepolāros organiskos šķīdinātājos. Augos veidojas dabiskā ceļā. Nav vajadzīgs ārējais kairinājums.

Dabiskā procesā pārgļotojas epidermas, koksnes, mizas parenhīmas šūnu sienas, vai visas šūnas un to saturs. Pašas sienas saglabā savu veselumu. Tapēc gļotvielas uz āru neizdalās. Pārgļototies var atsevišķās šūnas. (Altejas saknei pārgļotojosās šūnas ir lielākas un to sastāvā ir ~10% gļotvielu). Pārgļototies var šūnu grupas (Semen lini (5-12% gļotvielu)). Blusu ceļtekas sēklas/Olveida ceļtekas sēklas (~40%). Samirkstot gļotas uzsūc ūdeni un tur nonāk gļotu masa, jo šūna pārplīst.

Darbojas kā augu rezerves vielas, kurus augs izmanto ataugot pavasarī.

Ieguves avoti: Gļotvielas var būt sēklās, ziedos, lapās, saknēs, gumos.

Farmācijā: izvilkumi (augstā, karstā metode). Izvilkumu sauc par gļotām. Pielietojums: sēdzošs/pārklājoss līdzeklis, pretiekaisuma efekts (KZT iekaisums, sauss klepus, spēj mazināt zāļu kairinošu iedarbību). Gļotvielas ir atkrēpošanu atvieglojošs līdzeklis. To var izmantot, lai sekretētos bronhiālas gļotas. Tos var izmantot par spazmatisku un pretiekaisuma līdzekli (kuņģa, divpadsmit pirkstu zarnas čulas gadījumā). Izšķir skābes bojājumus vai hepatītu. Ir apjomu radošs caurejas līdzeklis, ēstgribu mazinošs līdzeklis (pilnuma sajūta kuņģī).

Pediatrijā – pretvemšanas līdzeklis (biezina kuņģa saturu). Var mazināt holesterīna un glicerīna līmeni asinīs. Var stiprināt imunitāti, var kalpot par radioprotektīvu līdzekli.

Ieejas forma
Meklēšana
Kalendārs
«  Jūlijs 2025  »
PrOTCPkSSv
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Ierakstu arhīvs
Mūsu aptauja
Novērtējiet manu vietni
Atbilžu kopskaits: 9
Vietnes draugi

Statistika

Kopā Online: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
RSU Farmācijas fakultāte.  Visas tiesības aizsargātas. © 2025
Izveido bezmaksas mājas lapu ar uCoz