Drogas pirmapstrāde
To veic pirms žāvēšanas, drogu rūpīgi apskatot un pārlasot. Tiek veikta:
- piemaisījumu atlase (citu augu; paša auga citas daļas, kas nav paredzētas drogai; neorganisko),
- bojātas – kvalitatīvas drogas ārējam izskatam neatbilstošas drogas atlase (dzeltējušās, samelnējušās, ar defektiem, ko radījuši, piem., kaitēkļi, rūsas sēnes).
Ja drogas ir nedaudz un tā vākta ar rokām, ievērojot tās sagatavošanas instrukciju, atlasāmās drogas/tās piemaisījumu parasti ir maz.
Ja droga vākta nopļaujot (lapas, laksti), atlasāmā materiāla mēdz būt daudz, ir jānogriež pārkoksnētās, resnās, bezlapainās daļas.
Mehanizēti vāktu ziedu drogai jāatlasa pārziedējušie, krāsu zaudējušie ziedi, drogā neietilpstošās zieda/ziedkopas daļas, lapas.
Sulīgiem augļiem nodala kātiņus, augļkopas, negatavos, pārgatavojušos, saspiedušos augļus, lapas, zariņus.
No mizas nokasa ķērpjus.
Pumpuriem atlasa sīkos zaru gabaliņus, plaukt sākušos pumpurus.
No zemes un auga virszemes daļas (atstājot no tās tikai dažus cm) attīrītos pazemes orgānus ievieto sietos/grozos un, spēcīgi kratot, mazgā tekošā ūdenī. Ūdenim ļauj notecēt un nožūt liekajam mitrumam. Nogriež stublāja paliekas, sīkās saknītes, izgriež bojātās vietas, ja nepieciešams – pārgriež gareniski. Pēc tam, ja nepieciešams – vītina vai arī tūlīt žāvē.
Dažas drogas (altejas saknes, lakricas saknes) nemazgā.
Dažas drogas pirms žāvēsanas ir papildus īpaši jāapstrādā – jāmizo, jāfermentē, jagrauzdē, jāapstrādā ar ūdens tvaiku u.tml.
Savākto drogu pēc tās sagatavošanas žāvēšanai (pirmapstrādes) tūlīt (iespējami ātri) žāvē. Laiks starp drogas ievākšanu un tās novietošanu žāvēties nedrīkst pārsniegt 2 – 3 stundas.
Ja drogu pāstrādā svaigu vai ja nav iespējams ātri nodrošināt tās žāvēšanu, drogu var glabāt aukstā telpā (atbilstoši PVO norādēm par ārstniecības augu Labu agrotehnisko un drogu sagatavošanas praksi: 2 – 8°C; atbilstoši Eiropas Zāļu aģentūras šāda pat veida norādēm: 2 – 5°C).